Jacqueline Cochran Regional Airport (TRM)
Jacqueline Cochran Regional Airport (TRM)
TRM
Jacqueline Cochran Regional Airport (TRM)
Palm Springs, CA
Latest photos of Jacqueline Cochran Regional Airport (TRM)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TRM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
116-09-34.8000W/33-37-36.0000N -116.159667/33.626667 (Estimated) |
| Elevation | -115 ft / -35.05 m (Surveyed) |
| Land | 1850 acres |
| From nearest city | 20 nautical miles SE of Palm Springs, CA |
| Location | Riverside County, CA |
| Magnetic Variation | 13E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Los Angeles |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | RAL - Riverside |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | TRM (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 12/30
| Dimensions | 4995 x 100 ft (1522 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | -116.00 ft | -131.00 ft |
| Coordinates | 33.630172N / 116.170973W | 33.620463N / 116.159373W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 17/35
| Dimensions | 8500 x 150 ft (2591 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | -115.00 ft | -135.00 ft |
| Coordinates | 33.639144N / 116.156406W | 33.615784N / 116.156415W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-box on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |