Raleigh Exec Jetport At Sanford-lee County Airport (TTA)
Raleigh Exec Jetport At Sanford-lee County Airport (TTA)
TTA
Raleigh Exec Jetport At Sanford-lee County Airport (TTA)
Sanford, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TTA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-06-04.8000W/35-34-56.8000N -79.101333/35.582444 (Estimated) |
| Elevation | 246 ft / 74.98 m (Surveyed) |
| Land | 700 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles NE of Sanford, NC |
| Location | Lee County, NC |
| Magnetic Variation | 08W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | TTA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGHY |
Runway 03/21
| Dimensions | 6500 x 100 ft (1981 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 21° | 127° |
| Physical elevation | 246.00 ft | 224.00 ft |
| Coordinates | 35.574105N / 79.105255W | 35.590775N / 79.097420W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |