Custer Airport (TTF)
Custer Airport (TTF)
TTF
Custer Airport (TTF)
Monroe, MI
Latest photos of Custer Airport (TTF)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TTF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-26-04.8000W/41-56-23.6000N -83.434667/41.939889 (Estimated) |
| Elevation | 616 ft / 187.76 m (Surveyed) |
| Land | 158 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Monroe, MI |
| Location | Monroe County, MI |
| Magnetic Variation | 05W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | TTF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY |
Runway 03/21
| Dimensions | 4997 x 100 ft (1523 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 22° | 127° |
| Physical elevation | 611.00 ft | 615.00 ft |
| Coordinates | 41.933567N / 83.438180W | 41.946235N / 83.431154W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-box on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |