Trenton Mercer Airport (TTN)
Trenton Mercer Airport (TTN)
TTN
Trenton Mercer Airport (TTN)
Trenton, NJ
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TTN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
074-48-48.5000W/40-16-36.1000N -74.813472/40.276694 (Estimated) |
| Elevation | 212 ft / 64.62 m (Surveyed) |
| Land | 1345 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NW of Trenton, NJ |
| Location | Mercer County, NJ |
| Magnetic Variation | 12W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Responsible ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | MIV - Millville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | TTN (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 10/1976 |
| Federal Agreements | NGPHY3 |
Runway 06/24
| Dimensions | 6006 x 150 ft (1831 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 46° | 127° |
| Physical elevation | 160.00 ft | 192.00 ft |
| Coordinates | 40.269753N / 74.821577W | 40.281106N / 74.805970W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 16/34
| Dimensions | 4800 x 150 ft (1463 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 213.00 ft | 174.00 ft |
| Coordinates | 40.283716N / 74.817970W | 40.272837N / 74.808268W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway H1
| Dimensions | 64 x 64 ft (20 x 20 m) |
| Surface | ASPH-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition |
Runway H2
| Dimensions | 64 x 64 ft (20 x 20 m) |
| Surface | ASPH-G |
| H2 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition |
Runway H3
| Dimensions | 64 x 64 ft (20 x 20 m) |
| Surface | ASPH-G |
| H3 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition |