Nasa Shuttle Landing Facility Airport (TTS)
Nasa Shuttle Landing Facility Airport (TTS)
TTS
Nasa Shuttle Landing Facility Airport (TTS)
Titusville, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TTS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-41-39.7000W/28-36-53.6000N -80.694361/28.614889 (Estimated) |
| Elevation | 8 ft / 2.44 m (Surveyed) |
| Land | 500 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles E of Titusville, FL |
| Location | Brevard County, FL |
| Magnetic Variation | 05W (1995) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZMA - Miami |
| Responsible ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | PIE - Saint Petersburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PIE (NOTAM-d service available) |
Runway 15/33
| Dimensions | 15001 x 300 ft (4572 x 91 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 8.00 ft | 8.00 ft |
| Coordinates | 28.632752N / 80.706062W | 28.597026N / 80.682680W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| Approach light | ALSF2 | ALSF2 |
| CL lights | Yes | Yes |