Tulsa International Airport (TUL)
Tulsa International Airport (TUL)
TUL
Tulsa International Airport (TUL)
Tulsa, OK
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TUL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
095-53-17.2000W/36-11-54.2000N -95.888111/36.198389 (Estimated) |
| Elevation | 677 ft / 206.35 m (Surveyed) |
| Land | 4360 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles NE of Tulsa, OK |
| Location | Tulsa County, OK |
| Magnetic Variation | 06E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Kansas City |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | MLC - Mc Alester |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | TUL (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I D S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPRSY3 |
Runway 08/26
| Dimensions | 7376 x 150 ft (2248 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 671.00 ft | 633.00 ft |
| Coordinates | 36.195432N / 95.899030W | 36.195634N / 95.874036W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 18L/36R
| Dimensions | 9999 x 150 ft (3048 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18L | 36R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 3° |
| Physical elevation | 626.00 ft | 644.00 ft |
| Coordinates | 36.213935N / 95.881311W | 36.186509N / 95.883135W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS/DME |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown, midfield, rollout | touchdown, midfield, rollout |
| Approach light | MALSR | ALSF2 |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | No | Yes |
Runway 18R/36L
| Dimensions | 6101 x 150 ft (1860 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18R | 36L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 3° |
| Physical elevation | 634.00 ft | 677.00 ft |
| Coordinates | 36.207221N / 95.899092W | 36.190488N / 95.900204W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |