Thief River Falls Regional Airport (TVF)
Thief River Falls Regional Airport (TVF)
TVF
Thief River Falls Regional Airport (TVF)
Thief River Falls, MN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TVF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
096-11-06.0000W/48-03-56.4000N -96.185000/48.065667 (Estimated) |
| Elevation | 1118 ft / 340.77 m (Surveyed) |
| Land | 916 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Thief River Falls, MN |
| Location | Pennington County, MN |
| Magnetic Variation | 05E (1985) |
| Ownership | Publicly owned |
| Owner | Thief River Falls Reg. Arpt. Auth. |
| Address |
13722 Airport Drive, P.o. Box 672 Thief River Falls, MN 56701 |
| Phone number | 218-681-7680 |
| Manager | Joseph Hedrick |
| Address |
Thief River Falls Arpt, Authority, 13722 Airport Dr. Thief River Falls, MN 56701 |
| Phone number | 218-681-7680 |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Twin Cities |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | TVF (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 4997 x 75 ft (1523 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 39° | 127° |
| Physical elevation | 1112.00 ft | 1118.00 ft |
| Coordinates | 48.061676N / 96.192845W | 48.072288N / 96.179928W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 13/31
| Dimensions | 6504 x 150 ft (1982 x 46 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1115.00 ft | 1113.00 ft |
| Coordinates | 48.070952N / 96.193368W | 48.058396N / 96.174488W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |