Thomasville Regional Airport (TVI)
Thomasville Regional Airport (TVI)
TVI
Thomasville Regional Airport (TVI)
Thomasville, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TVI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-52-52.0625W/30-54-06.4515N -83.881128/30.901792 (Estimated) |
| Elevation | 264 ft / 80.47 m (Estimated) |
| Land | 1301 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles NE of Thomasville, GA |
| Location | Thomas County, GA |
| Magnetic Variation | 02W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 5496 x 100 ft (1675 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 40° | 127° |
| Physical elevation | 238.00 ft | 230.00 ft |
| Coordinates | 30.895219N / 83.887542W | 30.906819N / 83.876311W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | MALSF | |
| REIL | No | Yes |
Runway 14/32
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 264.00 ft | 250.00 ft |
| Coordinates | 30.907341N / 83.886065W | 30.897942N / 83.874438W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Fair Condition
*RY 14/32 MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Fair Condition |