Joslin Field - Magic Valley Regional Airport (TWF)
Joslin Field - Magic Valley Regional Airport (TWF)
TWF
Joslin Field - Magic Valley Regional Airport (TWF)
Twin Falls, ID
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TWF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
114-29-15.9000W/42-28-54.5000N -114.487750/42.481806 (Estimated) |
| Elevation | 4154 ft / 1266.14 m (Surveyed) |
| Land | 1468 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles S of Twin Falls, ID |
| Location | Twin Falls County, ID |
| Magnetic Variation | 13E (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Salt Lake City |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | BOI - Boise |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | TWF (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 8703 x 150 ft (2653 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 91° | 127° |
| Physical elevation | 4144.00 ft | 4152.00 ft |
| Coordinates | 42.481262N / 114.503222W | 42.480715N / 114.470973W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
Runway 12/30
| Dimensions | 3224 x 75 ft (983 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4107.00 ft | 4148.00 ft |
| Coordinates | 42.487217N / 114.493588W | 42.480822N / 114.485334W |
| Gradient | 1.30 | 1.30 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |