Richard B Helgeson Airport (TWM)
Richard B Helgeson Airport (TWM)
TWM
Richard B Helgeson Airport (TWM)
Two Harbors, MN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TWM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
091-44-42.8000W/47-02-56.9000N -91.745222/47.049139 (Estimated) |
| Elevation | 1073 ft / 327.05 m (Surveyed) |
| Land | 360 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NW of Two Harbors, MN |
| Location | Lake County, MN |
| Magnetic Variation | 01E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | TWM (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 4400 x 75 ft (1341 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 62° | 127° |
| Physical elevation | 1073.00 ft | 1070.00 ft |
| Coordinates | 47.047305N / 91.753096W | 47.052924N / 91.737481W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 15/33
| Dimensions | 2581 x 150 ft (787 x 46 m) |
| Surface | TURF-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1072.00 ft | 1040.00 ft |
| Coordinates | 47.050478N / 91.747827W | 47.044444N / 91.742420W |
| Gradient | 0.00 | 1.30 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RY 15/33 MKD WITH YELLOW CONES. |