Texarkana Rgnl-webb Field Airport (TXK)
Texarkana Rgnl-webb Field Airport (TXK)
TXK
Texarkana Rgnl-webb Field Airport (TXK)
Texarkana, AR
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TXK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
093-59-27.7000W/33-27-13.4000N -93.991028/33.453722 (Estimated) |
| Elevation | 390 ft / 118.87 m (Surveyed) |
| Land | 964 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Texarkana, AR |
| Location | Miller County, AR |
| Magnetic Variation | 05E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Memphis |
| Region | ASW - Southwest |
| Traffic Pattern Alt | 1200 ft |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | JBR - Jonesboro |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | TXK (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPXY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 6601 x 144 ft (2012 x 44 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 338.00 ft | 384.00 ft |
| Coordinates | 33.446252N / 94.001356W | 33.459085N / 93.986061W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-box on left | |
| Approach light | MALSR |
Runway 13/31
| Dimensions | 5200 x 100 ft (1585 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 361.00 ft | 386.00 ft |
| Coordinates | 33.460096N / 93.993657W | 33.449996N / 93.981604W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |