Indianapolis Executive Airport (TYQ)
Indianapolis Executive Airport (TYQ)
TYQ
Indianapolis Executive Airport (TYQ)
Indianapolis, IN
Latest photos of Indianapolis Executive Airport (TYQ)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TYQ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-15-05.2000W/40-01-50.4000N -86.251444/40.030667 (Estimated) |
| Elevation | 922 ft / 281.03 m (Surveyed) |
| Land | 567 acres |
| From nearest city | 14 nautical miles NW of Indianapolis, IN |
| Location | Boone County, IN |
| Magnetic Variation | 03W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Responsible ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGYM |
Runway 18/36
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | CONC-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 922.00 ft | 922.00 ft |
| Coordinates | 40.038218N / 86.251521W | 40.023121N / 86.251339W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |