Bolton Field Airport (TZR)
Bolton Field Airport (TZR)
TZR
Bolton Field Airport (TZR)
Columbus, OH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TZR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-08-12.9000W/39-54-04.2000N -83.136917/39.901167 (Estimated) |
| Elevation | 904 ft / 275.54 m (Surveyed) |
| Land | 1500 acres |
| From nearest city | 8 nautical miles SW of Columbus, OH |
| Location | Franklin County, OH |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | DAY - Dayton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | TZR (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 32° | 127° |
| Physical elevation | 902.00 ft | 904.00 ft |
| Coordinates | 39.894776N / 83.142123W | 39.907556N / 83.131687W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |