Preston Airport (U10)
Preston Airport (U10)
U10
Preston Airport (U10)
Preston, ID
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | U10 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
111-54-45.1400W/42-06-24.8690N -111.912539/42.106908 (Estimated) |
| Elevation | 4728 ft / 1441.09 m (Surveyed) |
| Land | 142 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Preston, ID |
| Location | Franklin County, ID |
| Magnetic Variation | 15E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Salt Lake City |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | BOI - Boise |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BOI (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N1 |
Runway 03/21
| Dimensions | 3457 x 50 ft (1054 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 48° | 127° |
| Physical elevation | 4727.00 ft | 4718.00 ft |
| Coordinates | 42.104223N / 111.916835W | 42.110547N / 111.907340W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Numbers only , Good Condition | Numbers only , Good Condition |
Runway 16/34
| Dimensions | 2437 x 30 ft (743 x 9 m) |
| Surface | GRVL-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4723.00 ft | 4724.00 ft |
| Coordinates | 42.109574N / 111.913285W | 42.102887N / 111.913073W |
| Traffic pattern | Left | Left |