Allen H Tigert Airport (U78)
Allen H Tigert Airport (U78)
U78
Allen H Tigert Airport (U78)
Soda Springs, ID
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | U78 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
111-34-54.5000W/42-38-54.6000N -111.581806/42.648500 (Estimated) |
| Elevation | 5839 ft / 1779.73 m (Surveyed) |
| Land | 130 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SE of Soda Springs, ID |
| Location | Caribou County, ID |
| Magnetic Variation | 15E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Salt Lake City |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | BOI - Boise |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BOI (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | 1 |
Runway 13/31
| Dimensions | 2500 x 50 ft (762 x 15 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Coordinates | 42.651600N / 111.583100W | 42.645786N / 111.578175W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | None | None |
Runway 16/34
| Dimensions | 3500 x 50 ft (1067 x 15 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Coordinates | 42.653119N / 111.583519W | 42.643606N / 111.581728W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Good Condition
*RY 16/34 CENTERLINE ONLY. |
Basic , Good Condition |
| VGSI | tri-color on left | tri-color on left |