New Castle Municipal Airport (UCP)
New Castle Municipal Airport (UCP)
UCP
New Castle Municipal Airport (UCP)
New Castle, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | UCP |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-24-48.4000W/41-01-31.4000N -80.413444/41.025389 (Estimated) |
| Elevation | 1070 ft / 326.14 m (Surveyed) |
| Land | 320 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NW of New Castle, PA |
| Location | Lawrence County, PA |
| Magnetic Variation | 09W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | AOO - Altoona |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AOO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 3995 x 75 ft (1218 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 39° | 127° |
| Physical elevation | 1022.00 ft | 1007.00 ft |
| Coordinates | 41.022455N / 80.418129W | 41.030882N / 80.408865W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 13/31
| Dimensions | 2745 x 100 ft (837 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 118° | 127° |
| Physical elevation | 1016.00 ft | 1070.00 ft |
| Coordinates | 41.025345N / 80.417699W | 41.021720N / 80.408983W |
| Gradient | 1.70 | 1.70 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |