Darlington County Jetport Airport (UDG)
Darlington County Jetport Airport (UDG)
UDG
Darlington County Jetport Airport (UDG)
Darlington, SC
Latest photos of Darlington County Jetport Airport (UDG)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | UDG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-53-24.2190W/34-26-57.7841N -79.890061/34.449384 (Estimated) |
| Elevation | 192 ft / 58.52 m (Surveyed) |
| Land | 635 acres |
| From nearest city | 9 nautical miles N of Darlington, SC |
| Location | Darlington County, SC |
| Magnetic Variation | 06W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | AND - Anderson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | UDG (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 43° | 127° |
| Physical elevation | 188.00 ft | 183.00 ft |
| Coordinates | 34.442020N / 79.892719W | 34.452957N / 79.880129W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | ODALS | |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 10/28
| Dimensions | 4947 x 150 ft (1508 x 46 m) |
| Surface | ASPH |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 98° | 127° |
| Physical elevation | 192.00 ft | 184.00 ft |
| Coordinates | 34.453853N / 79.897909W | 34.451918N / 79.881667W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 16/34
| Dimensions | 4751 x 150 ft (1448 x 46 m) |
| Surface | ASPH |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 192.00 ft | 187.00 ft |
| Coordinates | 34.453927N / 79.897678W | 34.441941N / 79.891434W |
| Traffic pattern | Left | Left |