Waukesha County Airport (UES)
Waukesha County Airport (UES)
UES
Waukesha County Airport (UES)
Waukesha, WI
Latest photos of Waukesha County Airport (UES)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | UES |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-14-13.4000W/43-02-27.7000N -88.237056/43.041028 (Estimated) |
| Elevation | 912 ft / 277.98 m (Surveyed) |
| Land | 543 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Waukesha, WI |
| Location | Waukesha County, WI |
| Magnetic Variation | 01W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | UES (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 5849 x 100 ft (1783 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 102° | 127° |
| Physical elevation | 897.00 ft | 906.00 ft |
| Coordinates | 43.043946N / 88.249715W | 43.040620N / 88.228314W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-box on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 3599 x 75 ft (1097 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 5° |
| Physical elevation | 906.00 ft | 912.00 ft |
| Coordinates | 43.043892N / 88.233223W | 43.034059N / 88.234451W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |