Quincy Rgnl-baldwin Field Airport (UIN)
Quincy Rgnl-baldwin Field Airport (UIN)
UIN
Quincy Rgnl-baldwin Field Airport (UIN)
Quincy, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | UIN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
091-11-40.0681W/39-56-34.8626N -91.194463/39.943017 (Estimated) |
| Elevation | 769 ft / 234.39 m (Surveyed) |
| Land | 1101 acres |
| From nearest city | 10 nautical miles E of Quincy, IL |
| Location | Adams County, IL |
| Magnetic Variation | 02E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Kansas City |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | STL - Saint Louis |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | UIN (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | II A U 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 7098 x 150 ft (2163 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 40° | 127° |
| Physical elevation | 756.00 ft | 746.00 ft |
| Coordinates | 39.936145N / 91.199563W | 39.951002N / 91.183186W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 13/31
| Dimensions | 5397 x 150 ft (1645 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 765.00 ft | 769.00 ft |
| Coordinates | 39.945834N / 91.200525W | 39.935300N / 91.186992W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on right |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 5400 x 150 ft (1646 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 757.00 ft | 757.00 ft |
| Coordinates | 39.952147N / 91.199342W | 39.937324N / 91.199114W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |