New Ulm Municipal Airport (ULM)
New Ulm Municipal Airport (ULM)
ULM
New Ulm Municipal Airport (ULM)
New Ulm, MN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ULM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
094-30-08.4000W/44-19-11.1000N -94.502333/44.319750 (Estimated) |
| Elevation | 1011 ft / 308.15 m (Surveyed) |
| Land | 195 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles W of New Ulm, MN |
| Location | Brown County, MN |
| Magnetic Variation | 01E (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ULM (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 2826 x 160 ft (861 x 49 m) |
| Surface | TURF-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 49° | 127° |
| Physical elevation | 1003.00 ft | 1002.00 ft |
| Coordinates | 44.317880N / 94.505783W | 44.322975N / 94.497645W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*04/22 MKD WITH YELL0W CONES |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 15/33
| Dimensions | 4401 x 75 ft (1341 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1004.00 ft | 1009.00 ft |
| Coordinates | 44.324599N / 94.506839W | 44.314065N / 94.498629W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| Approach light | ODALS | |
| REIL | Yes | Yes |