Ohio University Snyder Field Airport (UNI)
Ohio University Snyder Field Airport (UNI)
UNI
Ohio University Snyder Field Airport (UNI)
Athens/albany, OH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | UNI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-13-45.3195W/39-12-42.8142N -82.229255/39.211893 (Estimated) |
| Elevation | 766 ft / 233.48 m (Surveyed) |
| Land | 308 acres |
| From nearest city | 10 nautical miles SW of Athens/albany, OH |
| Location | Athens County, OH |
| Magnetic Variation | 06W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | DAY - Dayton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DAY (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGVY |
Runway 07/25
| Dimensions | 5600 x 100 ft (1707 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 61° | 127° |
| Physical elevation | 765.00 ft | 760.00 ft |
| Coordinates | 39.208134N / 82.237875W | 39.215652N / 82.220636W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | LOC/GS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |