Unalakleet Airport (UNK)
Unalakleet Airport (UNK)
UNK
Unalakleet Airport (UNK)
Unalakleet, AK
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | UNK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
160-47-56.8000W/63-53-18.6000N -160.799111/63.888500 (Estimated) |
| Elevation | 27 ft / 8.23 m (Surveyed) |
| Land | 715 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles N of Unalakleet, AK |
| Location | Nome County, AK |
| Magnetic Variation | 15E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Mc Grath |
| Region | AAL - Alaska |
| Boundary ARTCC | ZAN - Anchorage |
| Tie-in FSS | OME - Nome |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | LC 443-2291 |
| FSS Toll Free | 1-800-478-8400 |
| Alternate FSS | FAI - Fairbanks |
| Alt. FSS Toll Free | 1-866-248-6516 |
| NOTAMs Facility | UNK (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 08/26
| Dimensions | 1900 x 75 ft (579 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 98° | 127° |
| Physical elevation | 24.00 ft | 19.00 ft |
| Coordinates | 63.883447N / 160.799021W | 63.882700N / 160.787357W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 15/33
| Dimensions | 5900 x 150 ft (1798 x 46 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 26.00 ft | 25.00 ft |
| Coordinates | 63.898007N / 160.806024W | 63.882489N / 160.796020W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |