University Park Airport (UNV)
University Park Airport (UNV)
UNV
University Park Airport (UNV)
State College, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | UNV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-50-55.3000W/40-50-57.4000N -77.848694/40.849278 (Estimated) |
| Elevation | 1239 ft / 377.65 m (Surveyed) |
| Land | 1091 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of State College, PA |
| Location | Centre County, PA |
| Magnetic Variation | 11W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 3239 ft |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | AOO - Altoona |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | UNV (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1985 |
| Federal Agreements | NGHY |
Runway 06/24
| Dimensions | 6701 x 150 ft (2042 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 53° | 127° |
| Physical elevation | 1231.00 ft | 1192.00 ft |
| Coordinates | 40.844446N / 77.857225W | 40.855579N / 77.837946W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |