Newport State Airport (UUU)
Newport State Airport (UUU)
UUU
Newport State Airport (UUU)
Newport, RI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | UUU |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
071-16-53.5582W/41-31-56.7831N -71.281544/41.532440 (Estimated) |
| Elevation | 171 ft / 52.12 m (Surveyed) |
| Land | 221 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Newport, RI |
| Location | Newport County, RI |
| Magnetic Variation | 15W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | UUU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 2999 x 75 ft (914 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 24° | 127° |
| Physical elevation | 148.00 ft | 172.00 ft |
| Coordinates | 41.527583N / 71.283055W | 41.535112N / 71.278632W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | No | Yes |
Runway 16/34
| Dimensions | 2623 x 75 ft (799 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 146.00 ft | 162.00 ft |
| Coordinates | 41.536584N / 71.285191W | 41.530794N / 71.279498W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | |
| REIL | No | No |