New Castle-henry Co Municipal Airport (UWL)
New Castle-henry Co Municipal Airport (UWL)
UWL
New Castle-henry Co Municipal Airport (UWL)
New Castle, IN
Latest photos of New Castle-henry Co Municipal Airport (UWL)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | UWL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-19-35.2850W/39-52-33.0660N -85.326468/39.875852 (Estimated) |
| Elevation | 1088 ft / 331.62 m (Surveyed) |
| Land | 32 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles SE of New Castle, IN |
| Location | Henry County, IN |
| Magnetic Variation | 02W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 09/27
| Dimensions | 4000 x 65 ft (1219 x 20 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 91° | 127° |
| Physical elevation | 1074.00 ft | 1088.00 ft |
| Coordinates | 39.875965N / 85.333594W | 39.875704N / 85.319347W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |