Rock Hill/york Co/bryant Field Airport (UZA)
Rock Hill/york Co/bryant Field Airport (UZA)
UZA
Rock Hill/york Co/bryant Field Airport (UZA)
Rock Hill, SC
Latest photos of Rock Hill/york Co/bryant Field Airport (UZA)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | UZA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-03-25.8000W/34-59-16.2000N -81.057167/34.987833 (Estimated) |
| Elevation | 666 ft / 203.00 m (Surveyed) |
| Land | 401 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NW of Rock Hill, SC |
| Location | York County, SC |
| Magnetic Variation | 05W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | AND - Anderson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | UZA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 11° | 127° |
| Physical elevation | 666.00 ft | 661.00 ft |
| Coordinates | 34.980415N / 81.058964W | 34.995237N / 81.055388W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR |