South Jersey Regional Airport (VAY)
South Jersey Regional Airport (VAY)
VAY
South Jersey Regional Airport (VAY)
Mount Holly, NJ
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | VAY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
074-50-44.7000W/39-56-34.4000N -74.845750/39.942889 (Estimated) |
| Elevation | 52 ft / 15.85 m (Surveyed) |
| Land | 642 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles SW of Mount Holly, NJ |
| Location | Burlington County, NJ |
| Magnetic Variation | 12W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Responsible ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | MIV - Millville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | VAY (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 3881 x 50 ft (1183 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 70° | 127° |
| Physical elevation | 44.00 ft | 52.00 ft |
| Coordinates | 39.941040N / 74.852250W | 39.944718N / 74.839259W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on right | 2-light PAPI on right |
| REIL | Yes | Yes |