Vernal Regional Airport (VEL)
Vernal Regional Airport (VEL)
VEL
Vernal Regional Airport (VEL)
Vernal, UT
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | VEL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
109-30-35.7000W/40-26-27.3000N -109.509917/40.440917 (Estimated) |
| Elevation | 5278 ft / 1608.73 m (Surveyed) |
| Land | 254 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SE of Vernal, UT |
| Location | Uintah County, UT |
| Magnetic Variation | 13E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Salt Lake City |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | CDC - Cedar City |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | VEL (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | III A S 06/2006 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07/25
| Dimensions | 4108 x 60 ft (1252 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 5278.00 ft | 5233.00 ft |
| Coordinates | 40.444694N / 109.516442W | 40.444838N / 109.501687W |
| Gradient | 1.10 | 1.10 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 16/34
| Dimensions | 6201 x 150 ft (1890 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 5262.00 ft | 5265.00 ft |
| Coordinates | 40.446860N / 109.510678W | 40.429846N / 109.510297W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |