Virginia Highlands Airport (VJI)
Virginia Highlands Airport (VJI)
VJI
Virginia Highlands Airport (VJI)
Abingdon, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | VJI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-01-59.9761W/36-41-13.5691N -82.033327/36.687103 (Estimated) |
| Elevation | 2087 ft / 636.12 m (Surveyed) |
| Land | 184 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles W of Abingdon, VA |
| Location | Washington County, VA |
| Magnetic Variation | 05W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 990 ft |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | VJI (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 4471 x 75 ft (1363 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 56° | 127° |
| Physical elevation | 2063.00 ft | 2087.00 ft |
| Coordinates | 36.683673N / 82.039648W | 36.690533N / 82.027005W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| Approach light | ODALS | |
| REIL | Yes |