Potomac Airfield Airport (VKX)
Potomac Airfield Airport (VKX)
VKX
Potomac Airfield Airport (VKX)
Friendly, MD
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | VKX |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-57-21.3200W/38-44-55.1100N -76.955922/38.748642 (Estimated) |
| Elevation | 118 ft / 35.97 m (Estimated) |
| Land | 50 acres |
| Location | Prince Georges County, MD |
| Magnetic Variation | 11W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DCA (NOTAM-d service available) |
Runway 06/24
| Dimensions | 2665 x 40 ft (812 x 12 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Aggregate Friction Seal Coat |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 48° | 127° |
| Physical elevation | 109.00 ft | 118.00 ft |
| Coordinates | 38.746217N / 76.959419W | 38.751067N / 76.952425W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition |
Nonstandard , Good Condition
*BASIC MKGS PLUS FIELD CARRIER LDG PRACTICE (FCLP) MKGS. |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
- UNLIMITED VEHICLE ACCESS TO ACFT MOVEMENT AREAS.
- VISITORS PLEASE TUNE 122.85 FOR PARKING INSTRUCTIONS & GND SVCS.
- COMPLIANCE WITH 14 CFR SECTION 93.335 IS REQUIRED BEFORE PILOTS MAY OPERATE TO/FROM THIS AIRPORT.
- NOISE ABATEMENT PROCEDURES: AVOID TAKEOFF 2200-0700.
- EXPECT 24 HR SECURITY FROM POLICE, MILITARY & OTHERS ON THE GROUND AND IN THE AIR.
- ARPT WITHIN FLIGHT RESTRICTED ZONE.
- ESTAB PRIOR TO 1959