Vandalia Municipal Airport (VLA)
Vandalia Municipal Airport (VLA)
VLA
Vandalia Municipal Airport (VLA)
Vandalia, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | VLA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-09-58.4000W/38-59-28.7000N -89.166222/38.991306 (Estimated) |
| Elevation | 537 ft / 163.68 m (Surveyed) |
| Land | 246 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Vandalia, IL |
| Location | Fayette County, IL |
| Magnetic Variation | 01W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | STL - Saint Louis |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | STL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 3001 x 75 ft (915 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 532.00 ft | 537.00 ft |
| Coordinates | 38.990229N / 89.170141W | 38.990275N / 89.159584W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| REIL | Yes | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 4001 x 100 ft (1220 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 530.00 ft | 532.00 ft |
| Coordinates | 38.997586N / 89.167288W | 38.986601N / 89.167207W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |