Valdosta Regional Airport (VLD)
Valdosta Regional Airport (VLD)
VLD
Valdosta Regional Airport (VLD)
Valdosta, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | VLD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-16-34.3900W/30-46-52.9400N -83.276219/30.781372 (Estimated) |
| Elevation | 203 ft / 61.87 m (Surveyed) |
| Land | 760 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Valdosta, GA |
| Location | Lowndes County, GA |
| Magnetic Variation | 05W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | VLD (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGRY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 5598 x 100 ft (1706 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 36° | 127° |
| Physical elevation | 199.00 ft | 196.00 ft |
| Coordinates | 30.777885N / 83.285173W | 30.790364N / 83.274741W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 13/31
| Dimensions | 3636 x 75 ft (1108 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 126° | 127° |
| Physical elevation | 201.00 ft | 196.00 ft |
| Coordinates | 30.783950N / 83.281844W | 30.778097N / 83.272456W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 17/35
| Dimensions | 8002 x 150 ft (2439 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 196.00 ft | 200.00 ft |
| Coordinates | 30.790463N / 83.275216W | 30.768745N / 83.271153W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |