Oakland/troy Airport (VLL)
Oakland/troy Airport (VLL)
VLL
Oakland/troy Airport (VLL)
Troy, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | VLL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-10-40.4000W/42-32-34.6000N -83.177889/42.542944 (Estimated) |
| Elevation | 727 ft / 221.59 m (Surveyed) |
| Land | 119 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles E of Troy, MI |
| Location | Oakland County, MI |
| Magnetic Variation | 06W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | VLL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 09/27
| Dimensions | 3549 x 60 ft (1082 x 18 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 727.00 ft | 701.00 ft |
| Coordinates | 42.542933N / 83.184482W | 42.542981N / 83.171313W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on right | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |