Venice Municipal Airport (VNC)
Venice Municipal Airport (VNC)
VNC
Venice Municipal Airport (VNC)
Venice, FL
Latest photos of Venice Municipal Airport (VNC)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | VNC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-26-25.2000W/27-04-17.8000N -82.440333/27.071611 (Estimated) |
| Elevation | 18 ft / 5.49 m (Surveyed) |
| Land | 835 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles S of Venice, FL |
| Location | Sarasota County, FL |
| Magnetic Variation | 05W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Miami |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZMA - Miami |
| Tie-in FSS | PIE - Saint Petersburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PIE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPRY |
Runway 05/23
| Dimensions | 5000 x 150 ft (1524 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 12.00 ft | 17.00 ft |
| Coordinates | 27.067118N / 82.444640W | 27.076807N / 82.433735W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 13/31
| Dimensions | 4999 x 150 ft (1524 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 15.00 ft | 16.00 ft |
| Coordinates | 27.076158N / 82.446887W | 27.066399N / 82.436064W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | ODALS | |
| REIL | Yes | No |