Cartersville Airport (VPC)
Cartersville Airport (VPC)
VPC
Cartersville Airport (VPC)
Cartersville, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | VPC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-50-55.3441W/34-07-23.3309N -84.848707/34.123147 (Estimated) |
| Elevation | 759 ft / 231.34 m (Surveyed) |
| Land | 185 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Cartersville, GA |
| Location | Bartow County, GA |
| Magnetic Variation | 04W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | VPC (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 5760 x 100 ft (1756 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 3° | 127° |
| Physical elevation | 758.00 ft | 730.00 ft |
| Coordinates | 34.115249N / 84.849285W | 34.131046N / 84.848128W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes |