Vero Beach Municipal Airport (VRB)
Vero Beach Municipal Airport (VRB)
VRB
Vero Beach Municipal Airport (VRB)
Vero Beach, FL
Latest photos of Vero Beach Municipal Airport (VRB)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | VRB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-25-04.6000W/27-39-20.0000N -80.417944/27.655556 (Estimated) |
| Elevation | 23 ft / 7.01 m (Surveyed) |
| Land | 1707 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NW of Vero Beach, FL |
| Location | Indian River County, FL |
| Magnetic Variation | 07W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Miami |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZMA - Miami |
| Tie-in FSS | PIE - Saint Petersburg |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | VRB (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 11/1974 |
| Federal Agreements | NGPRY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 4974 x 100 ft (1516 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 36° | 127° |
| Physical elevation | 23.00 ft | 20.00 ft |
| Coordinates | 27.649661N / 80.426659W | 27.660702N / 80.417588W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 11L/29R
| Dimensions | 3504 x 75 ft (1068 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 11L | 29R | |
|---|---|---|
| Alignment | 111° | 127° |
| Physical elevation | 20.00 ft | 20.00 ft |
| Coordinates | 27.660384N / 80.416899W | 27.656950N / 80.406786W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway 11R/29L
| Dimensions | 7314 x 106 ft (2229 x 32 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 11R | 29L | |
|---|---|---|
| Alignment | 111° | 127° |
| Physical elevation | 23.00 ft | 20.00 ft |
| Coordinates | 27.657862N / 80.428619W | 27.650780N / 80.407473W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |