Hartness State (springfield) Airport (VSF)
Hartness State (springfield) Airport (VSF)
VSF
Hartness State (springfield) Airport (VSF)
Springfield, VT
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | VSF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
072-31-02.2000W/43-20-37.4000N -72.517278/43.343722 (Estimated) |
| Elevation | 578 ft / 176.17 m (Surveyed) |
| Land | 192 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Springfield, VT |
| Location | Windsor County, VT |
| Magnetic Variation | 15W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BTV - Burlington |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | VSF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGSY |
Runway 05/23
| Dimensions | 5501 x 100 ft (1677 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 35° | 127° |
| Physical elevation | 571.00 ft | 554.00 ft |
| Coordinates | 43.338918N / 72.521271W | 43.351333N / 72.509514W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 4-box on left | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 11/29
| Dimensions | 3000 x 75 ft (914 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 99° | 127° |
| Physical elevation | 576.00 ft | 569.00 ft |
| Coordinates | 43.341730N / 72.526340W | 43.340495N / 72.515191W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
- CFR NOT AVBL ON ARPT.
- RY CONDS MAY NOT BE MONITORED OR REPORTED WHEN THE ARPT IS UNATNDD.
- (E143) LOC ONLY
- GEESE ON & INVOF ARPT.
- APRON & TWYS A & B PAVEMENT CAPACITY IS S-46 & D-62.
- NOISE SENSITIVE AREA WEST OF ARPT.
- RY 23 IS PREFERRED FOR DAY, VFR, NO WIND CONDITIONS.
- MAINTAIN RECOMMENDED PATTERN ALTITUDE ON DOWNWIND LEG FOR RY 05.
- EXISTED PRIOR TO 1959.