Stanly County Airport (VUJ)
Stanly County Airport (VUJ)
VUJ
Stanly County Airport (VUJ)
Albemarle, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | VUJ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-09-02.8640W/35-25-00.1010N -80.150796/35.416695 (Estimated) |
| Elevation | 609 ft / 185.62 m (Surveyed) |
| Land | 800 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NE of Albemarle, NC |
| Location | Stanly County, NC |
| Magnetic Variation | 06W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 1100 ft |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | VUJ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04L/22R
| Dimensions | 3500 x 75 ft (1067 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04L | 22R | |
|---|---|---|
| Alignment | 37° | 127° |
| Physical elevation | 592.00 ft | 581.00 ft |
| Coordinates | 35.415010N / 80.154152W | 35.422671N / 80.147053W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
Runway 04R/22L
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04R | 22L | |
|---|---|---|
| Alignment | 37° | 127° |
| Physical elevation | 609.00 ft | 577.00 ft |
| Coordinates | 35.409309N / 80.156490W | 35.421346N / 80.145333W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |