Freeway Airport (W00)
Freeway Airport (W00)
W00
Freeway Airport (W00)
Mitchellville, MD
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | W00 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-46-20.5790W/38-56-28.8670N -76.772383/38.941352 (Estimated) |
| Elevation | 168 ft / 51.21 m (Surveyed) |
| Land | 100 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Mitchellville, MD |
| Location | Prince Georges County, MD |
| Magnetic Variation | 10W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DCA (NOTAM-d service available) |
Runway 18/36
| Dimensions | 2420 x 40 ft (738 x 12 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 168.00 ft | 152.00 ft |
| Coordinates | 38.944644N / 76.773103W | 38.938097N / 76.771661W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on right | 2-light PAPI on left |