Wilson Industrial Air Center Airport (W03)
Wilson Industrial Air Center Airport (W03)
W03
Wilson Industrial Air Center Airport (W03)
Wilson, NC
Latest photos of Wilson Industrial Air Center Airport (W03)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | W03 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-58-11.2490W/35-46-13.4650N -77.969791/35.770407 (Estimated) |
| Elevation | 159 ft / 48.46 m (Surveyed) |
| Land | 775 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Wilson, NC |
| Location | Wilson County, NC |
| Magnetic Variation | 08W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RDU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | PR13 |
Runway 03/21
| Dimensions | 4500 x 150 ft (1372 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 31° | 127° |
| Physical elevation | 156.00 ft | 155.00 ft |
| Coordinates | 35.763905N / 77.971213W | 35.774555N / 77.963511W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 09/27
| Dimensions | 4498 x 150 ft (1371 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 159.00 ft | 155.00 ft |
| Coordinates | 35.773459N / 77.976837W | 35.773354N / 77.961675W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Numbers only | Numbers only |
Runway 15/33
| Dimensions | 4499 x 150 ft (1371 x 46 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 160.00 ft | 151.00 ft |
| Coordinates | 35.773931N / 77.976498W | 35.763177N / 77.969027W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Numbers only , Poor Condition
*MARKINGS FADED |
Numbers only , Poor Condition
*MARKINGS FADED |