Eagle's Nest Airport (W13)
Eagle's Nest Airport (W13)
W13
Eagle's Nest Airport (W13)
Waynesboro, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | W13 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-56-39.9750W/38-04-36.9750N -78.944437/38.076937 (Estimated) |
| Elevation | 1436 ft / 437.69 m (Estimated) |
| Land | 40 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Waynesboro, VA |
| Location | Augusta County, VA |
| Magnetic Variation | 09W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DCA (NOTAM-d service available) |
Runway 06/24
| Dimensions | 2004 x 50 ft (611 x 15 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 1436.00 ft | 1430.00 ft |
| Coordinates | 38.075256N / 78.947192W | 38.078619N / 78.941683W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Numbers only , Poor Condition
*MARKINGS FADED AND OLD MARKINGS ARE SHOWING THROUGH. |
Numbers only , Poor Condition
*MARKINGS FADED |