Falwell Airport (W24)
Falwell Airport (W24)
W24
Falwell Airport (W24)
Lynchburg, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | W24 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-07-20.0830W/37-22-40.5150N -79.122245/37.377921 (Estimated) |
| Elevation | 939 ft / 286.21 m (Surveyed) |
| Land | 20 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Lynchburg, VA |
| Location | Lynchburg County, VA |
| Magnetic Variation | 09W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DCA (NOTAM-d service available) |
Runway 10/28
| Dimensions | 2932 x 50 ft (894 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 938.00 ft | 801.00 ft |
| Coordinates | 37.378335N / 79.126737W | 37.377800N / 79.116673W |
| Gradient | 4.70 | 4.70 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | tri-color on left | |
| CL lights | Yes | Yes |