Sequim Valley Airport (W28)
Sequim Valley Airport (W28)
W28
Sequim Valley Airport (W28)
Sequim, WA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | W28 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
123-11-13.6440W/48-05-53.3320N -123.187123/48.098148 (Estimated) |
| Elevation | 144 ft / 43.89 m (Surveyed) |
| Land | 190 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NW of Sequim, WA |
| Location | Clallam County, WA |
| Magnetic Variation | 21E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Seattle |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZSE - Seattle |
| Tie-in FSS | SEA - Seattle |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SEA (NOTAM-d service available) |
Runway 09L/27R
| Dimensions | 3500 x 100 ft (1067 x 30 m) |
| Surface | TURF-G |
| 09L | 27R | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Right | Left |
Runway 09R/27L
| Dimensions | 3510 x 40 ft (1070 x 12 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09R | 27L | |
|---|---|---|
| Coordinates | 48.099341N / 123.197566W | 48.096501N / 123.181064W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Fair Condition
*RY 27L MKD WITH BROKEN LINE. |