Bay Bridge Airport (W29)
Bay Bridge Airport (W29)
W29
Bay Bridge Airport (W29)
Stevensville, MD
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | W29 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-19-47.8888W/38-58-35.2396N -76.329969/38.976455 (Estimated) |
| Elevation | 15 ft / 4.57 m (Estimated) |
| Land | 72 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles W of Stevensville, MD |
| Location | Queen Annes County, MD |
| Magnetic Variation | 11W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 1200 ft |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | W29 (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 11/29
| Dimensions | 2714 x 60 ft (827 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 103° | 127° |
| Physical elevation | 6.00 ft | 15.00 ft |
| Coordinates | 38.977286N / 76.334622W | 38.975625N / 76.325317W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
- TOUCH & GO OPERATIONS PROHIBITED.
- BIRDS, DEER, OTHER WILDLIFE ON & INVOF ARPT.
- NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT CTC AMGR 410-643-4364. NOISE SENSITIVE RESIDENTIAL AREA SOUTH OF ARPT; ENTER DOWNWIND FOR RY 29 OVER WATER TWR SOUTH OF FLD.
- BE ALERT HELIPORT APPROXIMATELY 8 MILES EAST OF ARPT.
- VFR OPNS ONLY.