Washington Executive/hyde Field Airport (W32)
Washington Executive/hyde Field Airport (W32)
W32
Washington Executive/hyde Field Airport (W32)
Clinton, MD
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | W32 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-55-58.1410W/38-44-53.7410N -76.932817/38.748261 (Estimated) |
| Elevation | 249 ft / 75.90 m (Estimated) |
| Land | 140 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Clinton, MD |
| Location | Prince Georges County, MD |
| Magnetic Variation | 11W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DCA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 3000 x 60 ft (914 x 18 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 41° | 127° |
| Physical elevation | 238.00 ft | 237.00 ft |
| Coordinates | 38.745152N / 76.936265W | 38.751371N / 76.929369W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | system of panels on left | system of panels on left |
| REIL | Yes |