Shiocton Airport (W34)
Shiocton Airport (W34)
W34
Shiocton Airport (W34)
Shiocton, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | W34 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-33-42.3640W/44-27-16.9410N -88.561768/44.454706 (Estimated) |
| Elevation | 769 ft / 234.39 m (Estimated) |
| Land | 45 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NE of Shiocton, WI |
| Location | Outagamie County, WI |
| Magnetic Variation | 01W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GRB (NOTAM-d service available) |
Runway 09/27
| Dimensions | 1415 x 110 ft (431 x 34 m) |
| Surface | TURF-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 770.00 ft | 770.00 ft |
| Coordinates | 44.453039N / 88.566231W | 44.453039N / 88.561194W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RWY 09 /27 MKD BY ORANGE & WHITE BARRELS. |
Runway 18/36
| Dimensions | 2340 x 110 ft (713 x 34 m) |
| Surface | TURF-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 770.00 ft | 770.00 ft |
| Coordinates | 44.459944N / 88.560656W | 44.453911N / 88.560656W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RY 18/36 MARKED WITH ORANGE & WHITE BARRELS. |
|
| REIL | Yes | Yes |