Mount Olive Municipal Airport (W40)
Mount Olive Municipal Airport (W40)
W40
Mount Olive Municipal Airport (W40)
Mount Olive, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | W40 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-02-19.0187W/35-13-17.2346N -78.038616/35.221454 (Estimated) |
| Elevation | 166 ft / 50.60 m (Surveyed) |
| Land | 108 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Mount Olive, NC |
| Location | Wayne County, NC |
| Magnetic Variation | 09W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RDU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 5255 x 75 ft (1602 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 40° | 127° |
| Physical elevation | 166.00 ft | 166.00 ft |
| Coordinates | 35.215949N / 78.044307W | 35.226959N / 78.032926W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
- +8 FT CORN FIELDS SURROUND ARPT 300 FT FROM RY THLDS IN SUMMER MONTHS.
- RY 05 +200 FT AM RADIO TWR APPROX 6000 FT SW OF RY END ON CNTRLN.
- LOW-LEVEL MILITARY ACTVTY NEAR AIRPORT.
- -5 FT DRAINAGE DITCH 100 FT LEFT OF CNTRLN OF RY 05.
- FOR COLLISION AVOIDANCE CONTACT SEYMOUR AFB 119.7
- VFR OPERATIONS ONLY.