Essex Skypark Airport (W48)
Essex Skypark Airport (W48)
W48
Essex Skypark Airport (W48)
Baltimore, MD
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | W48 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-25-55.6050W/39-15-44.7150N -76.432112/39.262421 (Estimated) |
| Elevation | 15 ft / 4.57 m (Surveyed) |
| Land | 56 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Baltimore, MD |
| Location | Baltimore County, MD |
| Magnetic Variation | 10W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DCA (NOTAM-d service available) |
Runway 16/34
| Dimensions | 2084 x 30 ft (635 x 9 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Coordinates | 39.264817N / 76.434125W | 39.260025N / 76.430100W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on right |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 16W/34W
| Dimensions | 3000 x 300 ft (914 x 91 m) |
| Surface | WATER |
| 16W | 34W | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |