Hummel Field Airport (W75)
Hummel Field Airport (W75)
W75
Hummel Field Airport (W75)
Saluda, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | W75 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-26-47.9950W/37-36-08.7550N -76.446665/37.602432 (Estimated) |
| Elevation | 30 ft / 9.14 m (Surveyed) |
| Land | 80 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles E of Saluda, VA |
| Location | Middlesex County, VA |
| Magnetic Variation | 10W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DCA (NOTAM-d service available) |
Runway 01/19
| Dimensions | 2270 x 45 ft (692 x 14 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 30.00 ft | 23.00 ft |
| Coordinates | 37.599322N / 76.446400W | 37.605542N / 76.446931W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Good Condition
*RY 01 HAS NSTD DSPLCD THLD MARKINGS. |
Basic , Good Condition
*RY 19 HAS NSTD MARKINGS. NO THLD BAR. PREVIOUS MARKINGS VSBL CERTAIN LIGHTING CONDITIONS. |
| VGSI | system of panels on left | system of panels on right |
- DRAINAGE SWALES FULL LENGTH OF RY ON BOTH SIDES; USE OF EXIT IN FRONT OF HUMMEL AVIATION ADVISED.
- DEPARTING RY 18/36 CLIMB TO 500 FT BEFORE ANY TURN OUT; ARRIVING ACFT USE WIDE PAT TO AVOID POPULATED AREAS EAST & WEST OF ARPT.
- BIRDS AND DEER ON & INVOF ARPT DURING WINTER.
- ACFT HOLD SHORT 75 FT OF EXISTING NSTD HOLD POSITION BARS.
- EXISTED PRIOR TO 1959.