Ocracoke Island Airport (W95)
Ocracoke Island Airport (W95)
W95
Ocracoke Island Airport (W95)
Ocracoke, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | W95 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
075-57-57.4730W/35-06-04.1870N -75.965965/35.101163 (Estimated) |
| Elevation | 5 ft / 1.52 m (Estimated) |
| Land | 50 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles E of Ocracoke, NC |
| Location | Hyde County, NC |
| Magnetic Variation | 09W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green-Yellow (heliport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RDU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 06/24
| Dimensions | 2999 x 60 ft (914 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 50° | 127° |
| Physical elevation | 5.00 ft | 5.00 ft |
| Coordinates | 35.098539N / 75.969828W | 35.103787N / 75.962101W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Good Condition
*MARKING EXTREMELY FADED |
Non-precision instrument , Good Condition
*MARKING EXTREMELY FADED |
Runway H1
| Dimensions | 100 x 100 ft (30 x 30 m) |
| Surface | CONC-E |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |